Colorful dramatic HDR image of the cloud

הערכת שווי נכס

הערכת שווי נכס

אם אתם באים לקנות דירה או לפני מכירת דירה. חשוב להכיר את הדברים הבאים, שלא תמצאו את עצמכם בהפסד כספי. הנטייה של מוכרים רבים היא להעריך את שווי הדירה שלהם באופן מוגזם וכנראה לא ריאלי, דבר שלעיתים פוגע במכירה. כשאתם מבקשים מחיר גבוה מדי, אתם מונעים מלקוחות פוטנציאלים להגיע לראות את הדירה. אותם קונים פוטנציאלים יכלו להגיע במידה והייתם מוכרים אותה במחיר הנכון שלה למרות שהדירה הייתה יכולה להתאים להם, המחיר הגבוה יוצר אצל הקונים תחושה שהמחיר לא הגיוני והמוכר לא בדיוק מעוניין למכור. זה מוביל לכך שהדירה עומדת זמן רב בשוק ללא מכירה, ובמצב כזה קונה שכבר כן יגיע לראות את הדירה וידע שכבר תקופה ארוכה היא לא מצליחה להימכר, וינצל את זה במשא ומתן מולכם. 

פרמטרים להערכת שווי דירה

בין אם החלטתם להיעזר במתווך, בשמאי מקרקעין או רק בכישורים שלכם כדי להעריך את שווי הדירה, חשוב לדעת כי ההערכה צריכה להתבסס על שילוב של מספר פרמטרים יחד. לצורך העניין, הדירה יכולה להיות גדולה ומשופצת, אך אם היא ממוקמת באיזור בלי נגישות תחבורתית, ערכה ירד.

לכל קריטריון יש חשיבות רבה בהשפעה על מחיר הדירה, החל מהקומה בה היא ממוקמת ועד לאופן בנייתה. הפרמטרים המוכרים ביותר הם: מיקום הדירה (הרכב האוכלוסייה, מצב סוציו-אקונומי, תשתיות, ומוסדות ציבוריים ישפיעו על המחיר ישירות), גודל הדירה במ"ר וכמות החדרים בה, חנייה וכמובן הקומה בה ממוקמת הדירה והימצאות או היעדרות של מעלית.

פרמטרים נוספים שחשוב לקחת בחשבון בעת הערכת שווי דירה הם:

מצב הנכס – דירה משופצת תהיה שווה יותר מדירה לא משופצת, אבל מעבר לכך יש לבדוק את מצב הדירה: תשתית החשמל, האינסטלציה, מצב הקירות (האם יש רטיבות ועובש?) ואיכות הבנייה כולם ישפיעו על שווי הדירה. מחיר לדירה חדשה מהקבלן תעלה בערך ב20% מדירה ישנה.

 

שידרוג הדירה- במידה ויש לדירה שלכם זכויות בנייה, כמו האפשרות להרחיב את הדירה או לבנות מרפסת, ערך הדירה יעלה חלוקת הדירה – לאופן חלוקת הדירה יש השפעה על שוויה. גם אם הדירה גדולה, אך החלוקה בה יוצרת חדרים קטנים, או להפך, תהיה לכך משמעות במחיר. גם כיווני אויר, אגב, משמעותיים לשווי הנכס.

רישום הדירה בטאבו – יש משמעות להסדר רישום הדירה בטאבו, היות וקונים עלולים לחשוש מקניית דירה שרישומה אינו מוסדר. על כן, דירה שרשומה בטאבו באופן מסודר תהיה שווה יותר מדירה שרישומה לא הוסדר בטאבו.

מיקום- קרבה למוסדות ציבוריים היא פרמטר שקשה לקבוע לגביו את ערך הדירה, היות וזה תלוי בקונים. אם הקונים הם משפחה עם ילדים קטנים, קרבה לבתי ספר, גנים ופארקים תעלה בעיניהם את ערך הדירה. ואולם, עבור אנשים אחרים זה דווקא יכול להוריד את שווי הדירה. כך או כך, הקרבה למוסדות ציבור משפיעה על ערך הדירה. בנוגע לתחבורה, במידה והדירה ממוקמת בקרבת תחבורה ציבורית ערכה יעלה, ואולם אם היא קרובה מדי לכביש ראשי ערכה ירד.

מה קובע את מחיר הדירה ?

שוק הנדל"ן הוא אחד מהשווקים היותר מורכבים ויש לא מעט פרמטרים המשפיעים על המחירים של הדירות. האיזור הוא כמובן פרמטר חשוב מאוד (דירה בתל אביב תתומחר באופן שונה ולרוב גבוה יותר מאשר דירה באשקלון למשל), גודל הדירה, מספר החדרים, הקומה, וכמובן מצב ההיצע והביקוש באיזור של הדירה. באיזורי הביקוש המחירים הם "בשמיים" ואילו באיזורים פחות מבוקשים המחירים הם נמוכים יותר. אך מעבר לכל אלה יש גורמים נוספים כגון גובה הריבית במשק, העוצמה של המטבע המקומי, המדד במשק, המצב הכלכלי של ישראל, המצב של שוק המשכנתאות ועוד. 

מעוניינים לקבל הערכת מחיר לנכס שלכם ללא עלות ? פנו אלינו עוד היום ונשמח להעריך את ביתכם.

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע על העסקאות החמות ביותר 

מחשבונים

צור קשר

  • White LinkedIn Icon
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon
  • Instagram - White Circle

טלפון:03-5104387

פקס:03-5104388

> נייד:050-8312222

תובל 34 רמת גן 

שעות פעילות :

א-ה 9:00 -19:00

ו-בתיאום מראש

TOPDEAL-T-3.png